fbpx

Uchodźcy nie zapłacą podatku.

Po przegłosowaniu przywilejów w postaci świadczenia wychowawczego 500 plus, świadczenia dobry start 300 plus, oraz rodzinnego kapitału opiekuńczego w postaci 12 tys. zł dla dziecka, Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z PIT uchodźców z Białorusi i Ukrainy.

Mowa tutaj o zwolnieniu podatku PIT wszystkich, których roczne przychody obejmują kwotę do 85, 528 zł. osiągniętych z tytułu stosunku pracy. Oznaczać to będzie, że każdy Ukrainiec i Białorusin zarabiający w Polsce do 7 tys. zł miesięcznie będzie zwolniony z podatku dochodowego. Ponadto Ukraińcy i Białorusini będą zwolnieni z podatku od spadku i darowizn.

Ulga nie dotyczy Polaków, którzy dalej będą mieli potrącany podatek dochodowy. Trzeba sobie zadać pytanie czy uchwała jest zgodną z Konstytucją RP, a przede wszystkim z zasadą równości wobec prawa. Skoro jedna grupa, w tym przypadku Białorusini i Ukraińcy są objęci przywilejem, to druga grupa, Polacy będą dyskryminowani. Tym sposobem Polacy staną się we własnym państwie obywatelami drugiej kategorii. Co więcej, Polacy zaczną być wypychani z rynku pracy ponieważ dla pracodawcy będzie bardziej opłacalne zatrudnienie Ukraińca czy Białorusina niż Polaka, ponieważ ci pierwsi będą zwolnieni z podatku.

Projekt trafi teraz do Sejmu.

Udostępnij
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
[smartslider3 slider="5"]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.