fbpx

W trakcie rozmowy z rzekomym pracownikiem banku straciła 56 tys. złotych !!!

Konińska policja prowadzi postępowanie w sprawie oszustwa dokonanego na 36-letniej mieszkance gminy Stare Miasto. Kobieta odebrała telefon od rzekomego pracownika działu technicznego z banku. Za jego namową zainstalowała na swoim smartfonie aplikację TeamViewer i w jednej chwili straciła ponad 56 tysięcy złotych. Policja ostrzega przed udostępnianiem swoich wrażliwych danych oraz instalowaniem nieznanych aplikacji.

W poniedziałek 21 marca br. na komórkę 36-letniej kobiety zadzwonił nieznany numer telefonu. Głos w słuchawce miał wschodni akcent i przedstawił się jako pracownik działu technicznego jednego z banków. Oświadczył, że z konta kobiety został wykonany przelew na inny rachunek bankowy w kwocie blisko 2 tysiące złotych. Kobieta sprawdziła to i nie potwierdziła tej transakcji. Wówczas osoba po drugiej stronie słuchawki poinformowała ją, że rozmowa zostanie przekierowana do pracownika obsługującego jej bank.

Po chwili w telefonie pojawił się inny głos mężczyzny. Pod pozorem zwiększenia bezpieczeństwa, polecił 36-latce zainstalować na swoim smartfonie aplikacje TeamViewer. Głos w słuchawce cały czas instruował kobietę jak dokonać konfiguracji zainstalowanego oprogramowania oraz poprosił o aktualizację swoich danych wrażliwych. Niczego nie świadoma 36-latka, krok po kroku wykonywała wszystkie polecenia osoby z którą rozmawiała.

Całą sytuacje przerwał brat kobiety, który usłyszał fragment rozmowy. Od razu zorientował się, że osoba po drugiej stronie słuchawki to oszust. Kazał siostrze natychmiast się rozłączyć i sprawdzić konto bankowe. Niestety, było już za późno – 36-latka straciła ponad 56 tysięcy złotych.      

Policjanci apelują o ostrożność w instalowaniu nieznanych aplikacji oraz udostępnianiu danych wrażliwych do kont bankowych.  

Źródło: KPP Konin

Fot. Pixabay

Udostępnij
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
[smartslider3 slider="5"]