fbpx

“Warto przeczytać” – Cień wiatru

W letni świt 1945 roku dziesięcioletni Daniel Sempere zostaje zaprowadzony przez ojca, księgarza i antykwariusza, do niezwykłego miejsca w sercu starej Barcelony, które wtajemniczonym znane jest jako Cmentarz Zapomnianych Książek. Tak zaczyna się powieść, do której przeczytania gorąco Was zachęcam. „Cień wiatru” to wspaniałe dokonanie literackie zmarłego niedawno katalońskiego pisarza – Carlosa Ruiza Zafon. Książka jest nieskończonym przenikaniem się świata fikcji i rzeczywistości. Autor posiada magiczną umiejętność porywania czytelniczych serc, wciąga w labirynt barcelońskich uliczek, historycznych powiązań i sekretnych związków.

Zgodnie z rodzinną tradycją, chłopiec ma wybrać dla siebie jedną książkę, by ocalić ją od zapomnienia. Spośród setek tysięcy tomów, decyduje się na nieznaną powieść „Cień wiatru” niejakiego Juliana Caraxa. Po latach od przeczytania, Daniel nadal jest zauroczony powieścią i zafascynowany jej autorem. Usiłuje odnaleźć inne jego książki, a także odkryć tajemnicę pisarza. Prywatne śledztwo, któremu się oddaje rozpoczyna największą i najbardziej niebezpieczną przygodę jego życia. Daje ono początek niezwykłym wydarzeniom, wielkim namiętnościom, tragicznym miłościom, a wszystko we wspaniałej scenerii Barcelony gotyckiej i renesansowej, secesyjnej i powojennej.

Jednocześnie na każdej niemal stronie wybrzmiewa  gorzka codzienność Hiszpanii pogrążonej w ciemności, powojenne okrucieństwo i niemy smutek. Ktoś znika w więziennej celi i już nigdy nie wraca, ktoś inny kłamie, by chronić siebie przed niszczącą siłą pozornie szczęśliwej przeszłości.

Narratorem jest Daniel, któremu towarzyszymy od lat chłopięcych aż do czasu gdy staje się dorosłym mężczyzną.

To co najbardziej zachwycające to klimat, który wręcz wsiąka w czytelnika podczas lektury. Sama pragnęłam znaleźć się w magicznej Barcelonie z połowy lat XX wieku i przemierzać wąskie uliczki razem z głównym bohaterem.

Jest to pierwsza i kultowa już powieść z serii poświęconej Cmentarzowi Zapomnianych Książek. Równie gorąco polecam kolejne – „Gra Anioła” i „Labirynt Duchów”. Zafón tworzy historie niepokojące, tajemnicze i ogromnie klimatyczne.

Joanna Oszmian

“Czytanie daje nam miejsce, w które możemy się udać, kiedy musimy zostać tam, gdzie jesteśmy.” (Mason Cooley)

Udostępnij
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.