fbpx

“Warto przeczytać” – POTĘGA TERAŹNIEJSZOŚCI

_
_
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

To światowy bestseller, którego autor jest jednym z najlepszych współczesnych nauczycieli duchowych. Zanim sięgnęłam po książki Tolle’a , raz po raz trafiałam na jego sentencje.

Eckhart Tolle mówi w najprawdziwszy sposób o naturze rzeczy i naszej naturze, o której zapomnieliśmy, lub zwyczajnie nie mamy pojęcia.

Na pierwszych stronach autor cytuje przypowieść o żebraku, który od 30 lat siedział na starej skrzynce i prosił ludzi o pieniądze. Nigdy nie przyszło mu do głowy, by zajrzeć co znajduje się wewnątrz. W końcu, na sugestię jednego z przechodniów, zajrzał tam i okazało się, że przez lata siedział na skrzyni pełnej skarbów.

Tolle uważa, że każdy człowiek który nie odnalazł swojego prawdziwego bogactwa, czyli „promiennej radości Istnienia wraz z towarzyszącym jej głębokim, niewzruszonym spokojem”, jest tym żebrakiem. Nawet jeśli opływa we wszelkie materialne dostatki.

Ciężko streścić w krótkich słowach ogrom ważnych zagadnień poruszanych w tej publikacji, wspomnę tylko o kilku: o umyśle, który nieustannie sprowadza nas na manowce, o pułapkach życia w bólu i lęku, o nieumiejętności bycia tu i teraz, o tym, że prawdziwe sukcesy osiąga się rezygnując z walki, a nade wszystko o sztuce bycia obserwatorem. 

Choć to trudne, polecam nie czytać książki jednym tchem, a dać sobie czas na przemyślenia i zrozumienie opisywanych w niej mechanizmów.

Większa część napisana jest w formie pytań i odpowiedzi, co dla mnie akurat było dużą zaletą. Wiele bowiem z pytań to dokładnie te, które sama chciałabym zadać autorowi. Szczerze polecam, wierząc że każdemu pomoże ona otworzyć „skrzynię skarbów”, na której siedzi.

Joanna Oszmian

Cytat z książki: „Jesteś tu, aby mógł się ziścić boski plan wszechświata. JESTEŚ AŻ TAK WAŻNY!”

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
_