Jak kształtuje się rynek pracy w województwie wielkopolskim?

Previous slide
Next slide

Wielkopolskie to drugie co do wielkości województwo w Polsce. Za wypracowanie większości PKB w regionie odpowiada jego główny ośrodek miejski, Poznań. Jest to także ośrodek przemysłowo-usługowy słynący z wysokiego (w skali kraju) PKB przypadającego na jednego mieszkańca. Co to oznacza? To dobra wiadomość dla osób poszukujących zatrudnienia. Jeśli twoim celem jest praca w województwie wielkopolskim, warto skupić się na większych aglomeracjach i podstrefach przemysłowych. Gdzie najszybciej znajdziesz pracę? Sprawdź!

https://www.praca.pl/poznan.html

Wielkopolski rynek pracy, czyli gdzie czeka praca

Rynek pracy w Wielkopolsce cieszy się dobrymi opiniami osób szukających etatu. Wpływ na to mają różnorodność ofert pracy, dobre zarobki oraz potencjał inwestycyjny regionu, który przyciąga krajowe i zagraniczne firmy – co przekłada się na duży potencjał, jeśli chodzi o rozwój kariery.

Praca w powiecie poznańskim i w całym regionie kształtowana jest przez strefy ekonomiczne. Specjalna Strefa Ekonomiczna (SSE) to obszar, na którym działalność gospodarcza prowadzona jest na preferencyjnych warunkach, co przyciąga inwestorów i generuje nowe miejsca pracy. Wielkopolska nie posiada dużej SSE, ale na terenie województwa funkcjonuje kilka podstref: Kamiennogórska (Ostrów Wielkopolski), Kostrzyńsko-Słubicka (Chodzież, Poznań, Swarzędz), Łódzka (Koło, Nowe Skalmierzyce, Ostrzeszów, Turek) i Wałbrzyska (Krotoszyn, Leszno, Śrem, Września).

Branże obecne w podstrefach, dzięki którym dostępna jest między innymi praca dla Ukraińców, to: medyczna, metalowa, motoryzacyjna, papiernicza, poligraficzna, produkcyjna oraz transportowa i logistyczna. Duże przedsiębiorstwa przyciąga nowoczesna infrastruktura i dobra lokalizacja – praca w Wielkopolsce od zaraz czeka chociażby w takich firmach jak Centrum Innowacji Microsoft, GlaxoSmithKline, Samsung Electronics Poland Manufacturing czy Volkswagen AG.

Praca w województwie wielkopolskim – jak kształtują się statystyki dla regionu?

Z punktu widzenia pracownika Wielkopolska to jedno z lepszych miejsc na poszukiwanie zatrudnienia. O atrakcyjności regionu świadczą konkurencyjne płace i niski poziom bezrobocia. Oznacza to, że jeśli interesuje cię praca Poznań, nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pod koniec marca 2023 stopa bezrobocia rejestrowanego dla całego kraju wyniosła 5,4%. Statystyki na marzec 2023 podał również Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu. Zgodnie z nimi liczba osób bezrobotnych wyniosła 50 046 osób, a stopa bezrobocia 3,1%. Małe bezrobocie przekłada się na atrakcyjne zarobki, a przyszłe perspektywy rozwoju regionu, przewidywany wzrost inwestycji oraz zwiększona rekrutacja pracowników sprawiają, że praca w Krotoszynie, praca w Wągrowcu czy praca we Wrześni jest wyjątkowo popularna nie tylko wśród mieszkańców Wielkopolski, ale także wśród osób spoza tego regionu, poszukujących źródła dochodu poza miejscem zamieszkania.

Praca w powiecie poznańskim – w jakich zawodach rekrutują firmy?

Kandydatom nie odpowiadają warunki pracy, brak osób chętnych do kształcenia w zawodzie, odpływ kandydatów do sektora prywatnego, wysokie wymagania kwalifikacyjne – to najczęstsze przyczyny braków kadrowych w tak zwanych zawodach deficytowych w województwie wielkopolskim. Według wyników badania Barometr Zawodów praca w Poznaniu to aż 13 zawodów, które charakteryzuje duży deficyt poszukujących pracy. Poszukiwani przez lokalnych pracodawców są obecnie:

  • administratorzy stron internetowych;
  • kierowcy autobusów;
  • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
  • lekarze;
  • nauczyciele – nauczanie wczesnoszkolne, przedmioty ogólnokształcące, przedmioty zawodowe, przedszkola, szkoły specjalne i oddziały integracyjne;
  • pielęgniarki i położne;
  • projektanci i administratorzy baz danych, programiści;
  • tapicerzy;
  • wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych.

Wolne wakaty, czyli między innymi praca dla uchodźców, czekają także na betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, cukierników, elektryków, grafików komputerowych, kelnerów i barmanów, listonoszy i kurierów, magazynierów, opiekunki dziecięce, pracowników służb mundurowych, robotników budowlanych oraz sprzedawców i kasjerów.

https://www.praca.pl/poznan.html

Redakcja

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Previous slide
Next slide