Zapraszamy na Poznański Marsz Wołyń 43.

Previous slide
Next slide

11 lipca obchodzimy 69 rocznice kulminacyjnego punktu rzezi wołyńskiej. 11 lipca 1943 roku Organizacje Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery (OUN-B) oraz Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonały eksterminacji polskiej ludności cywilnej. Był to punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej.

Jak to się stało, że sąsiad mordował sąsiada, za to tylko, że był Polakiem?

Po ataku Niemiec na ZSRR, zajęciu, okupacji i włączeniu Wołynia to Komisariatu Rzeszy Ukraina nastała fala prześladowań w stosunku do ludności żydowskiej. Niemcy wraz z współpracującą z SS ukraińską policją pomocniczą zaczęli wyłapywać i eksterminować ludność żydowską. Masowe wywożenie i mordowanie Żydów stało się inspiracją dla nacjonalistów ukraińskich, którzy uznali,że można w ten sam sposób pozbyć się znienawidzonych Polaków. Decyzja o usunięciu Polaków z Wołynia i Małopolski Wschodniej zapadła w kręgach OUN w 1943 roku.

Na początku 1943 roku kierownictwo OUN-B i UPA podjęło decyzję o usunięciu Polaków z ziem uznawanych przez nich za ukraińskie. Czystki etniczne weszły w plan realizacji. Do napadów w zależności od wielkości i liczby dochodziło w różnych miejscach. Polacy byli zagrożeni ze strony OUN i UPA podczas prac na polu lub w lesie. Napady na większe skupiska angażowały większe siły. Nacjonaliści potrzebowali wsparcia chłopów uzbrojonych w siekiery, widły oraz inne ”przydatne narzędzia” by dokonać ”skuteczniejszej” rzezi na ludności polskiej. W miarę upływu czasu Ukraińcy czynili postępy mordując jednorazowo coraz więcej Polaków. 9 lutego 1943 wieś Parośla Pierwsza- ginie 173 Polaków, 23 kwietnia 1943, w Janowej Dolinie giną zamordowani w bestialski sposób 600 mieszkańców. Fala mordów przybierała na sile. Wykorzystywano nawet okazje, gdy bezbronni Polacy zbierali się na niedzielnej mszy w kościołach.

Kulminacją ludobójstwa przeprowadzanego na Polakach był 11 lipiec 1943, nazwany później krwawą niedzielą. Wtedy doszło do największego skoordynowanej napaści na 99 polskich wsi. Oddziały UPA po okrążeniu z okrzykiem śmierć lachom dokonali bestialskiego mordu. Uratowali się nieliczni. Polskie wsie zostały doszczętnie spalone. Ludobójstwo Polaków na tle etnicznym zostało skrupulatnie zaplanowane i przeprowadzone. Szacuje się, że w wyniku zbrodni na Wołyniu i Galicji Wschodniej zginęło 100 tys. Polaków. Wśród ofiar byli również Ukraińcy, którzy sprzeciwiali się ludobójczej ideologii.

Marsz milczenia rozpocznie się Mszą Święta w kościele Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry 11, o godz. 18.00. Następnie około 18.30 odbędzie się przemarsz.

Wielkopolska24.info ma patronat medialny nad Poznańskim Marszem Pamięci Wołynia 43.

Łukasz Kuk

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Previous slide
Next slide