fbpx

Bez Litości 3-Ostatni rozdział. Czy to koniec zmagań Denzela Washingtona ze złem?

_
_
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

Na ekrany kin wszedł kolejny rozdział serii Bez Litości z Denzelem Washingtonem. Czas pokaże czy aktor zdecyduje się na dalszy ciąg krucjat przeciw złu czy też malowniczy klimat Włoch złagodzi jego porywczą naturę.

Postać Roberta McCalla przyzwyczaiła miłośników kina akcji do wartkiej akcji, strzelaniny czy wysublimowanych sposobów zadawania śmierci czarnym charakterom. W trzeciej części przygód byłego żołnierza sił specjalnych przenosimy się na południe Europy, gdzie bohater postanawia wstawić się za mieszkańcami włoskiego miasteczka w starciu z okrutną Camorrą. McCall po raz kolejny nie waha się stanąć po stronie uciśnionych i ze znaną tylko sobie wyrafinowaną wirtuozerią wymierza karę mafijnym mordercom.

Film ten odbiega trochę od dwóch poprzednich części. Perfekcyjny plan się posypał, bohater popełnia błąd, efektem którego musi zdać się na pomoc innych. Jest to moim zdaniem wartościowy wątek filmu ukazujący nie perfekcyjną maszynę do zabijania a człowieka, który zmaga się słabościami upływającego czasu. 68 letni Denzel Washington doskonale wpisuje się w tę rolę. Po drugie na korzyść filmu przemawia miejsce gdzie został nakręcony. Malownicze południe Włoch, kultura, obyczaje, serdeczność czy religijność, z drugiej strony korupcja, przestępczość, zastraszanie i morderstwa. Taki obraz Włoch urzeka i zarazem przeraża.

Krytycy bez wątpienia zarzucą ”Bez Litości 3”brak oryginalności. Powstało wiele produkcji, w których przybysz znikąd stanął po stronie uciemiężonych.; ”Siedmiu Wspaniałych” , ”Niesamowity Jeździec”.

Z ciekawostek. W produkcji Washingtonowi partnerowała Dakota Fanning, ta sama, którą jako dziecko ochraniał w filmie Człowiek w Ogniu.

Niemniej jest to wartościowa pozycja dla miłośników kina akcji i twórczości Denzela Washingtona. Według serwisu filmowego Rotten Tomatoes film ma najlepsze recenzje z całej serii. Czas pokaże czy aktor zdecyduje się na dalszy ciąg krucjat przeciw niesprawiedliwości czy też malowniczy klimat Włoch złagodzi jego porywczą naturę.

Łukasz Kuk

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
_