fbpx

Czy opłaca się Polsce militarnie wspierać Ukrainę?

_
_
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

Wojna na Ukrainie obudziła w Polakach ogromną empatie. Polski rząd nieporównywalnie do żadnego innego zaangażował się we wspieranie militarne i socjalne obywateli obcego kraju. Jednak ciężar tej pomocy odczuwają przede wszystkim zwykli Polacy, na barki których rządzący przerzucili pośrednio wszelkie koszty z tym związane. Pomagamy militarnie i socjalnie ale nikt tego nie zauważa. Dziś nadarza się okazja by rząd zawalczyć o interesy Polski.

Polska wysłała na Ukrainę ogromne ilości uzbrojenia. Na szczególną uwagę z punktu widzenia uzbrojenia zasługuje przekazanie stronie ukraińskiej polskich czołgów. Na Ukrainę wysłano czołgi T-72, Leopardy, samobieżne haubice Goździk, wyrzutnie rakietowe Grad.

Ktoś by zapytał ile na dzień dzisiejszy mamy w sumie sprawnych czołgów? Fundacja Ad Arma podzieliła się wyliczeniami. Jak podaje przedstawiciel fundacji do momentu rozpoczęcia wojny na Ukrainie mieliśmy 13 batalionów czołgów, ale w zasadzie 12 ,to w uproszczeniu jest około 700 czołgów. 4 bataliony przekazaliśmy Ukrainie. Standardowo 20 proc. sprzętu pancernego znajduje się na przeglądach i naprawach. 2 bataliony są modernizacji, 1 przechodzi modyfikacje. W służbie czynnej pozostają 4. Czy możemy zatem się obawiać o zdolność bojową Wojska Polskiego przy tak wielkim uszczupleniu potencjału pancernego?

Do tej pory przekazaliśmy stronie ukraińskiej 250 czołgów. Jak zaznacza premier Morawiecki to jeszcze nie koniec. Staramy się być przykładem (dla innych). Polska wysłała 250 czołgów na Ukrainie, jako pierwszy kraj pół roku temu, i nawet więcej niż to. obecnie jesteśmy gotowi wysłać 60 naszych zmodernizowanych czołgów, 30 z nich to PT-91. A oprócz tych czołgów 14 czołgów leopard 2, posiadanych przez nas– powiedział Morawiecki

Co z rekompensatami dla Polski? Polska przekazuje uzbrojenie walczącej Ukrainie i wspiera programami socjalnymi uchodźców. Do tej pory na te cele wydaliśmy kwotę 1,82 mld euro. Dla porównania nasi południowi udzielili Ukrainie pomoc w wysokości 0,48 mld euro. W wyniku tego uzyskali rekompensatę w formie jednej partii niemieckich Leopardów i co najmniej jedno zlecenie USA na remont czołgów dla Ukrainy. Po za tym Czesi dostali pierwszą transzę rekompensaty za pomoc Ukrainie od Unii Europejskiej w wysokości 6,5 mln euro. Następne transze będą wypłacane w kolejnych latach. Rekompensaty osiągną kwotę 80 mln euro.

Dzisiejsza wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce jest okazją by przypomnieć Joe Bidenowi, że Polska ponosi największy ciężar wsparcia Ukrainie. Czy rządzący skorzystają z tej okazji i zawalczą o uzyskanie dla Polski rekompensat?

Łukasz Kuk

źródło- Bankier.pl, Defence24, Onet.pl, Ad Arma

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
_