fbpx

Gminne obchody zdobycia Monte Cassino

_
_
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

Maj jest miesiącem obfitującym w ważne dla Polaków rocznice historyczne. Jedną z istotniejszych jest bez wątpienia zdobycie Monte Cassino przez polskiego żołnierza 18 maja 1944 roku. W bieżącym roku gmina Sompolno (powiat koniński) zorganizowała gminne obchody tego wydarzenia, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych uczestników walk we Włoszech.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Mateusza Apostoła w Lubstówku. Wybór miejsca nie był przypadkowy, gdyż w tym kościele sakrament chrztu przyjął żołnierz II Korpusu poległy pod Monte Cassino Edward Grabowski. Następnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów na grobach żołnierzy II Korpusu Polskiego pochowanych na trzech cmentarzach znajdujących się na terenie gminy (Lubstów, Mąkolno, Sompolno). Składaniu wiązanek przez burmistrza Romana Bednarka towarzyszyła na lokalnych cmentarzach liczna rzesza mieszkańców, uczniów lokalnych szkół, przedstawiciele lokalnych firm i proboszczowie z parafii w Lubstowie, Mąkolnie i z Lubstówka.

W samo południe uczestnicy uroczystości wysłuchali hejnału Mariackiego nawiązującego do wydarzeń sprzed 78 lat, kiedy żołnierz 3 Karpackiego Batalionu Saperów Emil Czech odegrał na ruinach klasztoru hejnał jako symbol polskiego zwycięstwa nad niemieckim nazizmem w tej bitwie.

Ostatni etap uroczystości miał miejsce w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Sompolnie podczas której dr Krzysztof Żabierek przedstawił sylwetki znanych żołnierzy pochodzących, bądź mieszkających w gminie Sompolno biorących udział w walkach II Korpusu Polskiego na półwyspie Apenińskim. W gronie tych lokalnych bohaterów znajdują się: Józef Lewiński, Stanisław Lizik, Arkadiusz Wiktor Olejnicki, Edward Grabowski, Marian Dębik, Władysław Wojciechowski, Adam Kiek oraz Jerzy Bromboszcz.

W trakcie prelekcji burmistrz miasta i gminy Sompolno Pan Roman Bednarek ofiarował kopię teczki personalnej Stanisława Lizika rodzinie i miejsko-gminnej bibliotece jaka pozyskana była z Londynu. O zaangażowaniu burmistrza w tą inicjatywę i potrzebę upamiętnienia bohatera świadczy fakt, że koszty pozyskania dokumentów pokrył z prywatnych środków. Sama inicjatywa spotkała się z przychylnym odzewem o czym świadczy fakt, że tego dnia trafiły do biblioteki kopie dokumentów pozyskiwanych w poprzednich latach lokalnych bohaterów przez okoliczne jednostki szkolne. Dodatkowo Pan Roman Bednarek po sygnałach o złym stanie grobu jednego z lokalnych bohaterów spod Monte Cassino zgłosił do IPN miejsce spoczynku żołnierza w celu wpisania go do ewidencji grobów żołnierzy walczących o wolność i niepodległość Polski.

Atrakcją przygotowaną przez organizatorów była ekspozycja eksponatów związanych z walką II Korpusu Polskiego spod Monte Cassino jaką na czas uroczystości wypożyczyło muzeum im. księdza Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym.

Powyższe uroczystości świadczą dobitnie o potrzebie jaka tkwi w Polakach aby upamiętniać naszych bohaterów szczególnie w wymiarze lokalnym. Zaangażowanie burmistrza miasta i gminy Sompolno Pana Romana Bednarka, Dyrektor Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej Pani Katarzyny Janickiej ukazuje, że potrzeby te w miarę możliwości realizowane są przez przedstawicieli władz lokalnych i instytucji kulturalnych. Miejmy nadzieję, że uroczystość taka nie będzie tylko jednorazowym objawem patriotyzmu ale na stałe wpisze się w lokalne kultywowanie pamięci przodków.

Praprawnuk uczestnika walk o Monte Cassino
Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
_