fbpx

Jak nie stracić mieszkania?

_
_
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

Nieuczciwi lokatorzy stali się przez ostatnie lata zmorą właścicieli nieruchomości. Z powodu nieprecyzyjnych przepisów, przeciągających się postępowań sądowych osoby takie mogą w zasadzie bezkarnie żyć na koszt innych.

Dzicy lokatorzy.

Dzicy lokatorzy podpisują umowę najmu mieszkania i z dnia na dzień przestają płacić czynsz. Postawiony przed tym faktem właściciel mieszkania zgodnie z obowiązującym prawem nie może ich sam eksmitować. Lokale są niszczone i zadłużane. Proceder rośnie w zastraszającym tempie. Nieuczciwi wynajmujący są świadomi chroniącego ich prawa i z premedytacją wykorzystują przepisy wspierające lokatorów do swoich celów. Często są to osoby, które mają dochody jak i możliwość zamieszkania u rodziny.

Przepisy w Polsce są ukierunkowane na wsparcie potrzebującym. Właściciel mieszkania według prawa do nich się nie zalicza. Pozbycie się nieuczciwego lokatora po długotrwałych procedurach sądowych może wynieść nawet 5-6 lat. Po takim czasie dług wobec właściciela może osiągnąć kwotę rzędu kilkuset tysięcy złotych. Szanse na odzyskanie nawet części z tej kwoty są trudne a niejednokrotnie niemożliwe. Ponadto trzeba płacić bieżące opłaty związane z mieszkaniem ,takie jak czynsz czy media.

W najbliższym czasie raczej nic się nie zmieni. Przedstawiciel rządu Donalda Tuska Wiceminister Rozwoju i Technologii Krzysztof Kukucki oznajmił, ”Zawsze na pierwszym miejscu stawiamy prawa lokatorów”.

Jak przywłaszczyć mieszkanie partnera?

Zgodnie z uchwaloną w 2020 r. przez rząd Prawa i Sprawiedliwości ustawą antyprzemocową, osoba stosująca przemoc fizyczną, stanowiącą zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, musi na mocy decyzji policji lub żołnierzy Żandarmerii Wojskowej bezzwłocznie opuścić mieszkanie. Otrzymuje też zakaz zbliżania się do domostwa oraz jego najbliższego otoczenia. Sądy mają do dyspozycji narzędzia umożliwiające szybsze rozpoznanie sprawy. Poza rzeczywistą walką z przemocą ustawa wprowadziła narzędzia umożliwiające wyrzucenie niepożądanego lokatora z mieszkania.

Ponieważ ustawa nie określa domniemania niewinności, na oskarżonym ciąży obowiązek udowodnienia, że nie popełnił czynów, które mu się zarzuca. Widząc lukratywne możliwości pojawiły się w mediach instrukcje, w jaki sposób pozbyć się partnera i przejąć jego mieszkanie. Jak twierdzą w mediach prekursorki tego procederu poprzez odpowiednie lawirowanie faktami, można wyrzucić partnera z mieszkania. Trudno na dzień dzisiejszy określić skalę tego zjawiska.

Łukasz Kuk

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
_