fbpx

Będzie podwyżka 500 plus? Liderzy największych partii są zgodni.

_
_
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

Donald Tusk zareagował na złożoną przez Jarosława Kaczyńskiego obietnice. Chodzi o podniesienie świadczenia wychowawczego 500 plus do kwoty 800 plus.

Podczas niedzielnej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości prezes Jarosława Kaczyński złożył obietnice wyborcom, że od nowego roku świadczenie 500 plus wyniesie 800 plus.

Donald Tusk szybko zareagował na obietnice Jarosława Kaczyńskiego i w poniedziałek zadeklarował chęć wspólnego przegłosowania podwyżki świadczeń.

– Te 800 złotych, ta waloryzacja świadczenia 500 plus o 300 zł licząc przyszły rok odpowiada temu, co straciliście z tytułu inflacji i drożyzny. Żeby zamknąć licytację w tej kwestii, proponuję – i to jest to “sprawdzam” wobec Kaczyńskiego – żebyśmy przyjęli w głosowaniu jak najszybciej decyzję o waloryzacji 500 plus; dwa – żebyśmy zrobili to przed wyborami – stwierdził lider PO Donald Tusk.

To nie pierwszy raz, kiedy dwie największe partie pomimo, że są ”skonfliktowane” mają wspólną wizje polityki socjalnej. Warto przypomnieć postulat PO-babciowe, czyli 1500 zł dla matek wracających do życia zawodowego z urlopu macierzyńskiego, bądź obietnice dla wyborców złożoną przez Donalda Tuska kredyt zero procent.

Ostatnia propozycja wywołała do tablicy ministra rozwoju Waldemara Bude, który mówi o propozycji Donalda Tuska wprost; to kalka. Jednocześnie minister zapewnił, że rząd pracuje nad podobnym rozwiązaniem, ale oprocentowanym na poziomie dwóch procent.

Program 500 plus miał w początkowym założeniu zwiększyć dzietność. Transfer środków publicznych nie zmienił trendu. Współczynnik dzietności w 2020 roku wynosił 1,39, w 2021 roku spadł do 1,33. Najnowsze statystyki pokazują, że niekorzystny trend wciąż trwa. W listopadzie ubiegłego roku urodziło się najmniej dzieci od czasów zakończenia II wojny światowej. Koszt programu 500 plus wynosi dla budżetu państwa około 40 mld zł rocznie. Po podwyżce wyniesie jeszcze więcej.

Łukasz Kuk

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
_