fbpx

Nadchodzą kolejne drastyczne podwyżki prądu, ciepła i gazu.

_
_
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

Zbliżający się koniec roku 2022 niesie za sobą koniec tarczy antyinflacyjnej. Jest to ściśle powiązane z końcem obniżonych stawek VAT za prąd, ciepło i gaz. Jakiego rzędu czekają nas podwyżki już na początku 2023 roku?

Będziemy musieli przywrócić wyższe stawki VAT nie tylko w przypadku energii elektrycznej, ale także w przypadku paliw i nawozów; możemy za to utrzymać zerowy VAT na żywność – tłumaczył wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Spójrzmy jak to ma wyglądać w praktyce.

Energia elektryczna

Za 1 kWh prądu zapłacimy już nie 0,75 zł za kWh, lecz 0,87 zł za 1 kWh. Dotyczy to zużycia do 2 tys. kWh rocznie, a w skali roku oznacza to wzrost o 247 zł z powodu wyższego podatku VAT. Natomiast cena Gazu wzrośnie z 23 gr za 1 kWh na poziom między 0,27 a 0,82 zł za 1 kWh.

Gaz

Osoby, które używają gazu jedynie do gotowania (średnio to 1157 kWh rocznie) mogą się spodziewać podwyżki o 21 proc. z 266 zł do 323 zł. Gospodarstwom domowym używającym gazu do ogrzewania mieszkań (średnio 22 tys. kWh) opłata za błękitne paliwo wzrośnie z 5,06 tys. zł do 6,16 tys.

Ogrzewanie

Bardzo wysokie podwyżki dotkną mieszkańców bloków. 73 proc. więcej niż w tym roku zapłacą mieszkańcy bloków za ogrzewanie. Dla przykładu, ci którzy w 2022 r. płacili 300 zł, w 2023 r. mogą się spodziewać , że kwota wzrośnie nawet do 500-520 zł. Powodem jest wzrost ceny ciepła o 40 proc. od której będzie naliczany 23-prcentowy VAT.

Paliwa

Ceny paliw na stacjach też muszą podrożeć, gdy podatek VAT wzrośnie z obecnych 8 proc. do stawki 23 proc. możemy się spodziewać powrotu do cen paliw na poziomie 8 a nawet 9 zł za litr. Sam tylko wzrost cen paliw na stacjach benzynowych będzie skutkować wzrostem cen artykułów w sklepach.

Jak możemy się dowiedzieć na podstawie wywiadu z ministrem aktywów państwowych rząd deklaruje zamrożenie cen gazu dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych na 2023 r. Limit na razie nie jest znany. Rada Ministrów planuje ustalić szczegóły.

Rząd poddając się bez walki naciskom z Brukseli podwyżki tłumaczy decyzją Komisji Europejskiej, która zakwestionowała niektóre działania w związku z tarczą. “Będziemy musieli niestety ten VAT przywrócić, nie tylko w tym zakresie, ale w obszarze pozostałych surowców energetycznych, również nawozów” – powiedział Jacek Sasin.

zródło- Money.pl

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
_