fbpx

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Zakrzewku (gmina Wierzbinek)

_
_
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

Kultywowanie lokalnych bohaterów, szczególnie tych, którzy gotowi byli oddać swoje zdrowie i życie za Polskę a próżno szukać o nich informacji w podręcznikach historii jest spoiwem dzięki, któremu utrzymuje się miłość dla kraju. Takim wydarzeniem jednoczącym lokalną społeczność była bez wątpienia uroczystości w Zakrzewku (gmina Wierzbinek) gdzie dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej poległym lotnikom pochodzącym z terenu gminy.

Inicjatorami powstania tablicy pamiątkowej była Agata i Krzysztof Żabierek zajmujący się od lat przybliżaniem lokalnej historii dla społeczności. Fundatorem tablicy jest Poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Tablica została odsłonięta na budynku Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zakrzewku przy wielkiej pomocy gospodarza miejsca pana dyrektora Mariusza Kubiaka.

Tablica poświęcona została trójce znanych lotników, którzy polegli za Polskę. Dwójka z nich poległa w czasie działań bojowych podczas II wojny światowej ( Stefan Tabaczyński, Stanisław Sztuba) trzeci natomiast poległ w okresie wojny polsko-bolszewickiej (Jerzy Herlaine).

Uroczystości wzięli udział dyrektor oddziału w Poznaniu Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Rafał Reczko wraz z naczelnikiem oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa dr hab. Rafałem Chałupką i starszym specjalistą dr Tomaszem Ceglarzem. Władze samorządowe reprezentował wójt gminy Wierzbinku dr Paweł Szczepankiewicz, wice starostwa powiatu konińskiego Władysław Kocaj.

Budującym przykładem było włączenie się w to wydarzenie lokalnej społeczności, która wzięła udział w uroczystościach. Uczucia jakie towarzyszyły mieszkańcom gminy najlepiej ujął lokalny przedsiębiorca Pan Patryk Jabłoński:

Nie wyobrażam sobie aby w tak ważne wydarzenia jak to dzisiejsze nie włączyć się w miarę możliwości swoim zaangażowaniem i możliwą pomocą. To dzięki tym osobom wymienionym na tej tablicy jak również tym często nieznanym możemy mówić po polsku i wychowywać nasze dzieci na Polaków dając im piękny wzór ukochania Ojczyzny wzorem tych bohaterów.

Pomimo upływu lat od śmierci tych lokalnych bohaterów pamięć o nich wciąż jest żywa dzięki wspólnej pracy zwykłych obywateli, którzy w ich osobach pragną dawać przykład dla młodego pokolenia Polaków.

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
_