fbpx

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Romana Dmowskiego w Śremie.

_
_
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

Roman Dmowski po 80 latach powrócił do Śremu. Uroczystości związane z powrotem nestora polskiej myśli narodowej rozbrzmiewały dziś donośnym echem w parku przy ul. Poznańskiej.

Uroczystości rozpoczęła msza święta odbywająca się w śremskim kościele farnym. Po zakończonej liturgii uroczystość przeniosła się do parku im. Powstańców Wielkopolskich, gdzie doszło do odsłonięcia tablicy upamiętniającej polityka, ministra spraw zagranicznych, posła na Sejm Ustawodawczy II Rzeczpospolitej i twórcy Narodowej Demokracji Romana Dmowskiego.

Po śmierci Romana Dmowskiego postanowiono uczcić jego mieniem śremski park. Nastąpiło to w styczniu 1939 roku. W czasie okupacji niemieckiej zmieniono nazwę parku na ”Stadtpark”. Po wojnie władze komunistyczne nie zgodziły się na powrót przedwojennej nazwy.

Głównym organizatorem dzisiejszych uroczystości był Śremski Instytut Historii. Wiktor Chichieł, sekretarz Śremskiego Instytutu Historii przywołał postać Romana Dmowskiego i jego ogromne dokonania dla Polski.

Odsłonięcie tablicy poświęconej Romanowi Dmowskiemu jest swoistym oddaniem hołdu naszym dziadom, którzy jako Narodowa Demokracja przed wojną mieli silną reprezentację m.in. w radzie miejskiej Śremu czy wyborach do sejmu i senatu. To jest takie przypomnienie, jakie były ówczesne nastawienia polityczne. Roman Dmowski był wielką postacią dla historii Polski, był to polityk, przedstawiciel polskiej dyplomacji w Paryżu podczas podpisywania traktatu wersalskiego. Tak naprawdę jest głównym twórcą zachodniej granicy polski– powiedział Wiktor Chichieł.

W dalszej części przemówienia podziękował Michałowi Michałowskiemu lokalnemu członkowi Ruchu Narodowego za pomoc.

Z kolei Prezes RN Wlkp. podziękował inicjatorom i władzom miasta za piękna inicjatywę. Podkreślając że takie miejsca honorujące Romana Dmowskiego, jednego z ojców naszej niepodległości, winny być w dziesiątkach miast Wielkopolski. Trzeba pamiętać o historii ,bo jeśli o niej zapomnimy, to kto o nas ,jej krzewicielach , będzie pamiętał. Swoje przemówienie zakończył głośnym, ”Brawo dla Śremian”!

Po zakończeniu uroczystości pod tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego odbyła się konferencja ”Wokół Dmowskiego”. Prelekcje na konferencji wygłosił m. in. prof. Bergmann.

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
_