fbpx

104 rocznica zdobycia lotniska Ławica i hali sterowców przez Powstańców Wielkopolskich

_
_
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

6 stycznia 1919 roku Powstańcy Wielkopolscy zdobyli lotnisko Ławica. Miało to ogromne znaczenie dla rozwoju polskiego lotnictwa w dwudziestoleciu międzywojennym.
Lotnisko zostało zbudowane w sierpniu 1913 roku, zajmując obszar około 300 hektarów.
ppor. Mieczysław Paluch i sierż. Wiktor Pniewski w nocy z 4/5 stycznia 1919 roku podjęli decyzję o ataku na niemiecką stację lotniczą w Ławicy, wobec ryzyka odwetowego bombardowania Poznania. 6 stycznia o godzinie 6:30 rozpoczęła się bitwa o Ławicę. Powstańcy oddali strzały armatnie wsparte przez atak piechoty. Powstańcy zdobyli wówczas 26 sprawnych samolotów i  20 karabinów maszynowych.
Mniej znanym wątkiem tej bitwy było zdobycie przez Powstańców Wielkopolskich hali Zeppelinów na poznańskich Winiarach, pełniącej wówczas głównie funkcję magazynu wojskowego. Sprzęt zdobyty z tej hali w sposób istotny przyczynił się do powstania polskiego lotnictwa.
Z tej okazji radni Jednostki Pomocniczej Miasta Poznania Nowe Winogrady Północ oraz mieszkańcy okolicznych osiedli oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim w miejscu, gdzie znajdują się pozostałości dawnej hali sterowców, tj. w pasie zieleni na Alejach Solidarności, w poznańskiej dzielnicy Winogrady.
Radny Mateusz Otta wygłosił okolicznościowe przemówienie, przypominające ten epizod historii sprzed 104 lat. Zgromadzeni zapalili znicz, byśmy pamiętali o tych, którzy zginęli za naszą wolność.

Michał Pilc

Bibliografia:[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_o_%C5%81awic%C4%99[2] https://pl.wikipedia.org/wiki/Hala_sterowcowa_w_Poznaniu

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
_