Pałac w Golejewku szuka właściciela.

Previous slide
Next slide

Po wieloletnich zaniedbaniach pałac w Golejewku ma szanse wrócić do czasów świetności i znaleźć godne miejsce na mapie turystycznej Wielkopolski.

Przenieśmy się na południe Wielkopolski. W powiecie rawickim mieści się wieś Golejewko. Biorąc pod uwagę pierwsze wzmianki można pokusić się o teze ,że Czestram-Golejewko należy do grona najstarszych polskich wsi.

Pierwsze doniesienia o Golejewku pochodzą z bulii papieża Inocentego II, z 1136 roku. W tamtym okresie Golejewko było za sprawą położenia ważnym punktem na średniowiecznej mapie Polski. Najstarszym zabytkiem zespołu pałacowo-parkowo- folwarcznego jest wieża-brama, pełniąca funkcję wieży ostatniej obrony. Do kompleksu zaliczaja się również XIX I XX wieczne zabudowania folwarczne. Są one zaliczane do grona najokazalszych w Wielkopolsce.

Golejewko było w latach 1486-1663 siedzibą rodu Awdańców-Chojeńskich. Chojeński, uczestnik zwycięskiej bitwy pod Chocimiem obdarowal kościół zdobytymi na Turkach łupami i umieścił zachowaną po dziś dzień gwiazdę z półksiężycem na wieży bramnej.

W 1663 r. posiadłość kupił Władysławowi Rogaliński ze Smolic. W XVIII w. rodzina Rogalińskich rozbudowała posiadłość. Rogalińscy zbudowali nowy, dwukondygnacyjny, murowany dwór oraz otaczający dwór od południa ogród włoski.

Kres panowania rodu zakończył się w 1846 r. W tymże roku posiadłość nabyła rodzina Czarneckich. Rodzina ziemiańska Czarneckich przebudowała wieże bramną Chojeńskich, pałac Rogalińskich oraz na wzór gotycko-renesansowy zamków angielskich w stylu elżbietańskim.

W dwudziestoleciu międzywojennym należące do rodziny Czarneckich Golejewko zasłynęło z hodowli koni pełnej krwi angielskiej. Najsłynniejszym koniem stadniny Golejewko był Harlekin. W ciągu 6-letniej kariery wygrał 18 razy w gonitwach płaskich oraz 10 razy w gonitwach przeszkodowych. Jego potomstwo wygrało do 1937 r. astronomiczną jak na tamte czasy sumę 1 624 000 zł. W pobliżu posiadłości można natknąć się na alejkę na której upamiętnione są najbardziej utytułowane konie. Wybuch drugiej wojny światowej pokrzyżował rozkwit stadniny.

Po wojnie władze komunistyczne upaństwowiły Golejewko. Stadnina Czarneckich przekształciła się w Państwowe Zakłady Chowu Koni. Obecnie trwa postępowanie spadkowe w sprawie przejęcia pałacu wraz z parkiem przez prawowitą spadkobierczynię rodziny Czarneckich.

Zbytek popada w coraz większą ruinę ale ciągle robi wrażenie na odwiedzających. Golejewko to jeden z przykładów jak wiele skarbów ciągle czeka na odkrycie w Wielkopolsce.

Łukasz Kuk

zdjęcia Krystian Musielak- Dron Foto Polska

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Previous slide
Next slide