fbpx

Świadczenia 500+ i RKO będą przysługiwać uchodźcom z Ukrainy. Wystarczy spełnić trzy proste warunki.

_
_
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

Dzięki uchwalonej ostatnio ustawie uchodźcom z Ukrainy przysługiwać będą świadczenia socjalne w Polsce w postaci 500+ i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Dla uzyskania przez obywateli Ukrainy świadczeń 500+ i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego wystarczające będzie, oprócz uzyskania numeru PESEL, posiadanie konta w banku oraz polski numer telefonu. Jak zapewnia ZUS, wnioski będą już wkrótce dostępne.

Dzięki ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia – wyjaśnia Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. – Będą mogli starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania z dziećmi w Polsce.

Wnioski o świadczenia będzie można składać już niebawem i będą one dostępne w języku ukraińskim.
– Wnioski będą przyjmowane tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS) – wyjaśnia rzeczniczka. – W ten sposób ZUS chce uniknąć trybu papierowego, który zablokowałby pomoc dla Ukraińców na kolejne tygodnie. Nasi pracownicy będą oczywiście pomagać przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia.

System wymiany danych będzie opierał się o bazę PESEL, Profil Zaufany i kartę ID dla obywateli Ukrainy.

Źródło: ZUS

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
_