
Kreatyna będąc jednym z najlepiej przebadanych suplementów diety, jest coraz chętniej stosowana. Wiedzą o niej osoby także początkujące, a nawet niezwiązane bezpośrednio z branżą fitness. Prowadzone badania na temat stosowania kreatyny, potwierdzają jej skuteczność m.in. w kontekście rozbudowy masy mięśniowej organizmu, a to przekłada się na większą skłonność do sięgania po tę formę wsparcia swoich treningów. Jednak z czasem, gdy nasza forma i kondycja jest już na zadowalającym poziomie, może okazać się to niewystarczające.
Wtedy wiele osób zastanawia się co może zrobić, aby efekty treningów były dalej widoczne. Na szczęście w przypadku kreatyny, możliwe jest łączenie suplementacji z wieloma różnymi suplementami diety i odżywkami treningowymi, aby jeszcze bardziej wpłynąć na efektywność treningów i podtrzymywać swoją motywację na wysokim poziomie. Warto przyjrzeć się tym formom wsparcia, aby przekonać się czy w Twojej sytuacji także jest to możliwe.
Wsparcie dla suplementacji kreatyną – budowa masy mięśniowej
Jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej podstawowych rzeczy jakie można zrobić, przy zauważeniu spadku efektywności treningów, jest przyjrzenie się własnej sytuacji. Jest to możliwe nawet przy suplementacji kreatyny, a wszystko z uwagi na fakt, że organizm jest dużo bardziej skomplikowany, niż może się nam wydawać. Jeśli rozpoczynając suplementację kreatyną, Twój organizm miał określone potrzeby, które były zaspokajane wraz z dietą, to wraz z jego rozwojem, jego potrzeby po prostu zostały zwiększone. Mówiąc wprost, stosowany przez Ciebie plan żywieniowy może być już nieodpowiedni do Twojej sytuacji.
Budowa masy mięśniowej się powiodła, a cały czas odżywiasz się tak samo i suplementujesz kreatynę? Być może masz teraz zdecydowanie większe zapotrzebowanie na białko lub/i węglowodany niż wcześniej. W takich sytuacjach, warto sięgnąć po odżywki białkowe lub gainery, które podbiją nie tylko dzienną liczbę dostarczanych kalorii, ale dostarczą także wartościowe białko oraz cukry, które są niezbędne do dalszego progresu. Tak więc nawet kreatyna sobie nie poradzi w budowaniu masy mięśniowej, jeśli nie będą zaspokajane podstawowe potrzeby organizmu, za sprawą zbilansowanej diety.
Inne przykłady możliwości łączenia suplementacji z kreatyną
Oczywiście w przypadku odżywek białkowych, czy też węglowodanowo-białkowych, sprawa jest związana bezpośrednio z dietą oraz potrzebami organizmu. Warto jednak pamiętać, że przyczyn braku efektywności treningów może być mnóstwo, a czasami potrzebny jest tylko niewielki bodziec zewnętrzny, aby znów zacząć zauważać efekty. Tym bodźcem natomiast mogą być inne odżywki i suplementy diety, które warto łączyć z suplementacją kreatyny dla jeszcze lepszych efektów. Przykłady?
Wszelkiego rodzaju boostery tlenku azotu, takie jak cytrulina oraz arginina. Usprawniają one przepływ krwi do mięśni, a dzięki temu nasze możliwości treningowe są wyższe. Mogą także wpływać na lepszą regenerację powysiłkową. Na tym jednak nie koniec. Popularną praktyką w ostatnim czasie jest także łączenie suplementacji kreatyny z innymi aminokwasami, a konkretniej – tymi rozgałęzionymi (BCAA), czyli walina, leucyna oraz izoleucyna. Jednak to tylko przykład. Coraz częściej można spotkać się także z łączoną suplementacją kreatyny oraz glutaminy, czy też beta-alaniny, które też są aminokwasami.
To tylko pokazuje, jak duże są możliwości dodatkowego wspomagania organizmu w suplementacji kreatyną oraz rozbudowie masy mięśniowej. To na jaką opcję się zdecydujemy warto skonsultować ze specjalistą, któremu będzie można przekazać wszystkie istotne aspekty naszej indywidualnej sytuacji, a ten wskaże najlepsze rozwiązanie w danym zakresie. Następnie w sklepie z suplementami i odżywkami, na pewno uda się znaleźć zalecone preparaty, takim jak sklep SFD, który posiada szeroką ofertę.